Klimatizace je zařízení, které slouží k úpravě vzduchu v daném prostoru a to za účelem dosažení požadovaných parametrů jako je teplota, čistota a vlhkost vzduchu. Klimatizací lze upravovat vzduch pro výskyt osob (mobilní klimatizace, klimatizace do bytu, klimatizace do administrativních budov, …) nebo pro zabezpečení požadovaného prostředí pro práci technologických celků (serverovny, CT přístroje v nemocnici, laboratoře, různé speciální stroje, …).
Upravovaný vzduch je možné ochlazovat, příp. odvlhčovat nebo ohřívat (pokud jde o klimatizace s tepelným čerpadlem). Základní provedení klimatizace SPLIT (dělená klimatizace) tvoří venkovní kondenzační jednotka (obsahuje výměník – tzv. kondenzátor, kompresor a elektrickou silovou část) a vnitřní jednotka (obsahuje výměník – tzv. výparník, válcový ventilátor a ovládací elektronickou část). Venkovní a vnitřní jednotku propojují Cu trubky a ovládací kabel.
Klimatizace
Složitější klimatizace MULTISPLIT vychází ze stejného principu jako splitová klimatizace, jen je na jednu společnou kondenzační jednotku připojeno několik vnitřních jednotek.
Nejvyšším stupněm klimatizační techniky jsou centrální klimatizační systémy VRF (někdy také VRV), které jsou vhodné pro úpravu vzduchu ve výškových nebo plošně rozlehlých budovách, kde je požadavek na instalaci většího počtu vnitřních jednotek. Z hlediska technologií použitých uvnitř klimatizací se tyto dělí na Fixspeed a Inverter.
Fixspeedové jednotky mají kompresor s pevně daným počtem otáček a tím pádem konstantním provozním výkonem a lze je regulovat pouze vypnutím a zapnutím klimatizace.
Invertorové jednotky umí plynule řídit otáčky kompresoru a tím regulovat výkon celého zařízení. Díky tomu mají invertorové jednotky mnohem nižší spotřebu elektrické energie, ale také klidnější a tišší chod.